Meny och inställningar
I GeoGebra finns det en huvudmeny som är viktig att känna till. Den hittar du vanligtvis högst upp till vänster i webbversionen och högst upp till höger i GeoGebra Classic. I denna meny kan du bland annat öppna filer, spara, dela, ladda ned eller exportera bilder. Via huvudmenyn kan du även logga in och ut, byta räknare, samt gå till inställningarna med mera.
Det finns flera inställningar som du kan justera för att anpassa objekt efter behov. Här ger vi en översikt över de vanligaste inställningarna, såsom allmänna, grafiska, matematiska, algebraiska och scriptprogram.
Allmänna inställningar
Om du klickar på "Inställningar" kommer du till de globala inställningarna som visas i bilden ovan. I de globala inställningarna kan du justera språket, antal decimaler, namn på objekt och teckenstorlek. I den globala inställningsmenyn uppe till höger ser du ett kryss och tre ikoner under krysset. Om du klickar på den blå ikonen hittar du grundinställningar för ditt ritområde. Där kan du bland annat ställa in dimensioner, växla till fet stil, ändra text- och bakgrundsfärger samt justera linjetypen på axlarna etc.
På de andra flikarna (x- och y-axeln samt Rutnät) kan du göra fler justeringar. Prova att navigera där och ändra färg på rutnätet.
Algebra inställningar
Klicka på den tredje ikonen, där du hittar algebraiska inställningar. Där kan du bland annat sortera dina skapade objekt. Du kan till exempel sortera efter "konstruktionsordning", "objekttyp", "beroendefunktionalitet" och "lager". Där kan du också byta algebraisk beskrivning, koordinatform och vinkelmått.
Högerklick
Med högerklick hittar du alltid vägen till inställningar med mera, beroende på vilket objekt du klickar på. Du kan till exempel högerklicka på ritområdet, där kan du komma åt de ovan nämnda inställningarna med mera.
Inställningar för objekt
När du skapar ett objekt, oavsett om det är en punkt, en funktion eller en glidare t.ex., så har du möjlighet att justera detta objekt för att passa ändamålet.
Prova att skapa en punkt, till exempel A = (1, 1). När du klickar på punkten får du snabbt tillgång till att justera färg, form, storlek och namn, samt att dölja eller visa namnet och värdet på punkten.
Om du klickar på de tre vertikala punkterna får du fyra alternativ: "Kopiera", "Lås objekt", "Visa spår" och "Inställningar".
Under "Inställningar" hittar du alternativ för att justera punkten, inklusive grundläggande, färg-, utseende-, avancerade och algebraiska inställningar. Där hittar du även en flik för att justera "Script-program" om du har det. Vi kommer att använda och titta närmare på script-programmet i avsnittet om "Glidare och animeringar".
Zooming
Det går även att använda styrplattan på din dator eller Mac för att zooma in eller ut, till exempel genom att scrolla med två fingrar upp eller ner, beroende på dina dator- eller Mac-inställningar.
Om du vill zooma in eller ut på x- eller y-axeln kan du använda verktyget "Flytta ritområdet" som du hittar i verktygslådan under redigeringsdelen. Alternativt kan du hålla ner Shift-tangenten och använda musen eller pil-tangentena för att zooma in eller ut på axlarna.
Här går vi igenom hur man kan anpassa GeoGebras utseende
Konstruktionsprotokollet som du hittar i GeoGebra classic